
A Tévedések vígjátékát Shakespeare már korábban megírta, a szomorújátékot, ami nem játék egyáltalán, most megírom én.
Mi az amit tudtok a helyes táplálkozásról, a sóról, a tojásról, a napozásról, a tejről és a koleszterinről? Mindenki mást tud gondolom, de abban azért egyetérthetünk, hogy a kenyér és a gabona fontos szerepet játszott a mindennapjainkban eddig. Nagyjából természetesnek vettük a kis kenyérkosárkát az asztalon, ettük főzelékekhez, szendvicsként, bárhogyan. Szerettük. És sosem gondolkodtunk el azon, jót tesz-e nekünk a gabona.
De miért is tettük volna? Vannak táplálkozási szakértők, orvosok, kutatók bőven, akik ezzel foglalkoznak, nekünk csak tudni kell, mit javasolnak, elfogadni valamilyen étrendet, amiről azt gondoljuk, jó nekünk. Most minden megdőlni látszik. Betartjuk a "helyes életmódnak" kikiáltott okosságokat, miközben az emberiség egyre betegebb. Sok az elhízás, a szívhalál, a szív- és érrendszeri megbetegedés, a rák különböző fajtái, az autoimmun betegségek. És folyamatosan nő a számuk. Nagyon sok hasznos infót találtok Szendi Gábor honlapjain:
http://www.tenyek-tevhitek.hu/
http://szendigabor.freeblog.hu/
Nem ő az egyetlen, aki felismerte, mi mindent művel velünk az egészségügy, a gyógyszeripar, az orvosok. Utóbbiak részben kellő informálódás hiányában, vagy egyszerűen csak azért, mert megvásárolta őket a gyógyszeripar. Dr. Barry Sears, dr. Atkins táplálkozási és egyéb orvosi könyveikben már tíz évvel ezelőtt írtak a problémáról, de sok kutatási eredmény is meggyőző, bár a koleszterincsökkentőkből és sok egyéb gyógyszerből meggazdagodottak lázasan tiltakoznak. Néhány gondolatot elhozok ide Szendi Palolit táplálkozás című könyvéből.
Ami ma a reformtáplálkozásban a modern életformára válaszként született, az mélyen magában hordozza lenyomatként a 20. századi nyugati étrendet. Nem szakít vele, hanem csak megreformálja. A barna cukor semmivel nem egészségesebb, mint a fehér, az ember alig 500 éve ismeri a cukrot. A teljes kiőrlésű gabona csak hajszállal jobb, mint a finomított fehér liszt. A gabonafogyasztás igazi ellentettje a gabona nem fogyasztása. Az evolúció során az ember évmilliókig nem élt gabonával. Hasonlóképpen, a hidegen sajtolt olajok némiképp egészségesebbek, mint a transzzsírokkal szennyezett hidrogénezett sütőolajok, de valójában, a "reformolaj" csak ugyanúgy omega-6 túlfogyasztást jelent, mint a modern táplálkozás általában.
A táplálkozás igazi reformjának nem a nyugati étrendből kell kiindulnia, hanem abból, hogyan táplálkoztak őseink, mire adaptálódtunk évmilliók alatt.
Modellként itt vannak a természeti népek. Azon a kevés helyen, ahol még háborítatlanul éli életüket, ismeretlenek a civilizációs betegségek.
Az orvostudomány mai szemlélete az, hogy nem a táplálkozással van alapvetően baj, hanem az emberekkel, akik az egészséges táplálkozásra betegséggel reagálnak. Lehet vizsgálni a szénhidrát-anyagcsere zavarát, de nem merül fel az, hogy maga a szénhidrát fogyasztás a probléma. Lehet konkrét ételek és vegyületek rákkeltő hatását vizsgálni, de nem merül fel, hogy a nyugati étrend és a melanoma kockázata miatti napfénykerülés egészében rákkeltő. Lehet az autoimmun betegségeket molekuláris szintig kutatni, de komolyan nem merül fel, hogy a nyugati táplálkozás két nagy alappillére, a gabonafélék és a tejtermékek fogyasztása a bűnös.
Nem merül fel, hogy a szívbetegségjárványt nem a zsír, hanem a szénhidrátok okozzák, ahogy a túlsúlyt is. Az sem merül fel, hogy a cukorbetegség valójában normális reakció egy megbetegítő étrendre.
A csillagászat, a fizika, a biológia megrekedt volna a világ megértésében, ha nem söpri félre a régi paradigmát a heliocentrikus világkép, a relativitáselmélet, a kvantummechanika, és az evolúciós teória. Az orvoslás új paradigmája az emberi táplálkozás új szemléletére kell, hogy épüljön.
Minden egyébről majd a bio-gasztroblogomban olvashat az, akit érdekel.