2010. szeptember 29., szerda

Mákos zabkása

A középkori népi táplálkozásban a kása a főtt étel legjellegzetesebb fajtája. A köles, az árpa éppen olyan rangosnak számított, mint a búza vagy a rozs. Sok helyen termesztették és ették a zabot, a hajdinát is. Ma, a reformtáplálkozásban fel-fel tűnnek ezek az ételek, sokan keresik az utat az egészséges életmódhoz és fedezik fel újra az ősi ételeket, beleértve a tönkölybúzát is. Régi mondás: " lencse, borsó, kása - mind Isten áldása". A durván őrölt gabonafélékből, teljes magból készült kása egyike a legértékesebb ételeinknek.

Ez a kedvenc vacsoránk. Egy bögrényi zabpehelyhez adok két bögre vizet és felforralom. Kevergetni kell, ne égjen oda. Gyorsan megpuhul, nem kell túl sokáig főzni, két percig legfeljebb. Amikor kész, tányérokra szedem, bőven megszórom mákkal és még egy kevés szilvalekvárt is teszek rá, a napokban főztem frissen, cukor nélküli, nagyon finom.

2010. szeptember 28., kedd

A magyar konyha

Mit is gondolunk a magyaros ételekről? Mi jut eszünkbe? A fűszeres, jó zaftos, zsíros húsok, a tepertővel, sült szalonnával bőven megszórt tészták, a rántott husi, a gazdag, zsírbő gulyásleves és a nehéz ételek után elengedhetetlen jóféle magyar bor. Mindennapos a fehér liszt, cukor használata, sok sertéshúst eszik a nép, eléggé egészségtelen irányba tolódott el az étkezés. Gyorskajáldákban eszünk, kevés zöldséget, kevés gyümölcsöt, a gyermekek a közösségekben kifejezeten ártó ételeket kapnak.

Pedig a régi magyarság ételkultúrája nem ilyen volt. Felfedezésre váró titkokat, értékeket, egyéni ízeket rejt a tájegységenként változó hagyományos magyar konyha, az alapanyagokat be tudjuk szerezni ma is.

Rengeteg diétás ötlet van forgalomban, hol szénhidrátszegényen, hol fehérjéket, zsírokat megvonva kellene étkeznünk, a makrobiotika a gabonafogyasztást ajánlja, a paleolit táplálkozás a gabonától, burgonyától, rizstől, tejtől tilt, hol az a jó, ha kevés szénhidrátot eszünk, hol meg az, ha zsírmentesen vagy hús nélkül. Ember legyen a talpán, aki mindezekben eligazodik, már-már vallásos áhítattal hiszünk egyik vagy másik módszerben, a nyugati ember mégis túlsúlyos, sokan betegek, felborult a szervezetekben a harmónia.

Kedvem kerekedett az igazi régi magyar konyháról írni, hozok majd sok receptet is.

2010. szeptember 27., hétfő

Gabonaveszély?

Egyre kevésbé tudom elfogadni a gondolatot, hogy ártana nekünk embereknek az, amit "élet"-nek nevezünk, amit annyira szeretünk, ami annyi éve kerül mindennapi táplálékként az asztalunkra. Azt értem, hogy vannak érzékenyebb szervezetűek, akiknél problémákat okoz a gabonafehérje, de még többen vannak, akik ehetik nyugodtan, semmi bajuk nem lesz tőle. Talán a középúton van itt is az igazság, semmiből ne együnk sokat és ne együnk minden nap.

Még van pár kiló amit szeretnék leadni, utána visszahozom a gabonát az étrendembe, kásák és egyebek formájában. Addig is írok majd róla, hogy meghozzam még jobban a kedvet hozzá. A sajátomat is:)

Talán a húsevés sem lehet gond, ha az ember lánya biohúsokat eszik mondjuk hetente egyszer. Belefér, ahogy a hal is. De nagyon fontos a tisztaság, hogy az ételünk vegyszer- és egyéb kémiai anyag mentes legyen. Jó lenne, ha mindenkinek lenne lehetősége erre figyelni. A városokban élőknek nagyon nehéz. Igyekezni kell olyan boltokat keresni, ahol közvetlenül a termelőktől lehet vásárolni, vagy piacokra járni és megkeresni az idős nénikéket akik a saját terményeiket adják el. Lehet, hogy írtam már erről - egyébként meg senkinek nem lehet újdonság - de ismételni nem árt. A tudás anyja, ugye:)

2010. szeptember 20., hétfő

Sárgaborsós palacsinta


Valami nagyon jót azért megtanultam Szendi Gábornak köszönhetően: a gabona árthat. Felhívta a figyelmem az Atkins diétára is, amivel vega érzelmű lévén nem tudok egyetérteni, viszont elolvastam újból a könyvet - a birtokomban van 2004 óta, éppen ideje volt felfigyelni rá - és sok olyat megtudtam a szervezetem működéséről, amit eddig nem. Például azt, hogy ha tartósan magas az inzulinszint a testemben, hízáshoz vezet, a fogyást viszont lehetetlenné teszi, szinte bezárja a zsírsejteket.

De baj van a vérnyomáscsökkentő gyógyszerekkel, pontosabban a vízhajtókkal és a béta-blokkolókkal. Mindkettőt szednem kellett - eddig. Bárhogyan is táplálkozom, az inzulinszintet ezek is magasan tartják, ami cukorbetegséghez vezethet, és fogyni ugyanúgy nem engednek.

A gabona, krumpli és rizs elhagyás, az eddiginél több fehérje viszont fogyaszt, ezzel együtt csökken a vérnyomás, így aztán elhagytam a három gyógyszerből már kettőt, a harmadikat a felére csökkentettem. Egy hét múlva tervezem elhagyni azt is. Most tehát enyém a pálya, leadhatom a maradék súlyfelesleget és nem lesz gond az evéssel többé. A zabot és a tönkölyt bevonom majd az étrendembe, kása formájában. Nem kell húst hússal enni, nem is menne nekem, éppen olyan jók a növényi fehérjék is és a tojás, a tej néha és a sajtok. És most jöjjön a recept:


Sárgaborsó lisztből készült sós palacsinta

Hozzávalók:


20 dkg sárgaborsó liszt
5 dkg tönkölyliszt
3/4 kk kurkuma
1,5 kk só
1/2 kk frissen őrölt fekete bors
1 kk őrölt koriander
2 ek finomra vágott petrezselyem
3 dl hideg víz
2 közepes paradicsom
1 pritamin paprika
ghí a sütéshez
3 ek citromlé

Egy nagy edényben összekeverjük a sárgaborsó lisztet, a tönkölylisztet, a kurkumát, a sót, a frissen őrölt fekete borsot, az őrölt koriandert és a finomra vágott petrezselymet. Lassanként hozzákeverjük a vizet. Sűrű palacsinta tésztát kapunk. Nem baj, ha túl sűrűnek tűnik, hiszen a paradicsom még hígítani fog rajta.

Hozzáadjuk az apró kockára vágott paradicsomot és paprikát. 10-13 cm átmérőjű palacsintákat sütünk belőle. Citromlével megfröcsköljük, forrón tálaljuk.

forrás: Krisna.hu

2010. szeptember 15., szerda

Paleo - kritika

Ma olvastam a Házipatikán:

"Az új kutatás szerint az olyan szénhidrátszegény diéta, amely a zsírokat és a fehérjéket növényi forrásokból nyeri, valószínűleg egészségesebb.

A kétfajta étrend két évtizedes összehasonlítása után a kutatók arra az eredményre jutottak, hogy a szénhidrátokban szegény, növényi alapú diéta csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek és rákbetegségek okozta halálozás kockázatát, valamint a bármilyen eredetű halálozás arányát.

"Az emberek választhatják az eredeti Atkins-féle szénhidrátszegény étrendet, amelyben rengeteg kolbász, szalonna és sült hús van, vagy választhatják a szénhidrátszegény diéta egészségesebb formáját, amelyben több növényi eredetű fehérje és zsír található" - mondta Dr. Frank B. Hu, az Annals of Internal Medicine szaklap szeptember 7-i számában közzétett tanulmány vezető szerzője. "A szénhidrátszegény étrend e két változatának vizsgálata után kiderült, hogy a kettő hatása drámai mértékben eltér. Az állati eredetű, szénhidrátszegény étrenden élőkben a teljes halálozás, különösen pedig a rákos eredetű halálozás kockázata magasabb."

Annak ellenére, hogy számos kisebb, rövid távú kutatás igazolta, hogy az Atkins-féle szénhidrátszegény diéta fogyást eredményez, felmerült a kérdés, hogy az állati zsírokban és fehérjékben dús étrend nem növeli-e a krónikus betegségek, például a 2-es típusú diabétesz és a szívkoszorúér-betegség kockázatát.

A tanulmány két kutatást mutat be: az egyik 85.168 nőt követett nyomon 1980-tól 2006-ig, a másik pedig 44.548 férfit vizsgált 1986-tól 2006-ig. Az állati eredetű zsírokat és fehérjéket tartalmazó szénhidrátszegény étrendet követő férfiak és nők esetében 23 százalékkal volt magasabb a halálozás kockázata, 14 százalékkal magasabb a szívbetegség eredetű halálozás kockázata, és 28 százalékkal magasabb a rákos eredetű halálozás kockázata. A növényi zsírokat és fehérjéket megában foglaló Öko-Atkins diétán lévők esetében viszonyt 20 százalékkal volt alacsonyabb a halálozás aránya, és 23 százalékkal alacsonyabb a szívbetegség eredetű halálozás kockázata.

A növényi eredetű szénhidrátszegény étrendekben a zsírokat főként növényi olajokból, diófélékből és mogyoróvajból nyerik. A fehérjék a szalonna és a kolbász helyett a hüvelyesekből, a diófélékből és a teljes kiőrlésű gabonákból származnak. Az avokádó is kiváló egészséges zsírforrás, a szója és a tofu pedig nagyszerű fehérjelelőhely."

Én is így gondolom.

az eredeti cikket ITT találjátok

2010. szeptember 12., vasárnap

Határok


Ha valamit sosem fogok tudni megszokni, az az állatok szenvedése. Sok az állatkínzás a világban, éheztetik, bántják a lovakat, kutyákat, cicákat, sok helyen nincs jobb dolguk a haszonállatoknak sem. Néhány városban, faluban létrejött már az állatrendőrség, és ez jó dolog.

A mérhetetlen szenvedéshez képest talán nem is tűnik olyan szomorúnak a láncravert kutyák sorsa. Sétálunk az utcákon bárhol Magyarországon, sok kutyus szalad oda hozzánk a kerítéshez, üdvözöl vad vagy barátságos ugatással, de vannak néhányan - szerencsére a mi falunkban nem túl sokan - akik kikötve élik az életüket.

Szerencsés az a kutyus, akinek legalább háza van, friss víz a tálkájában és nyáron el tud bújni fák hűse alá a tikkasztó nap elől. Vannak sajnos nem szerencsések is. Van aki éjjel elengedi a kutyáját, de vannak - és ők vannak többen - akik nem. Megszökik - mondják.

A bőrömön érzem a kutyák szenvedését. Kiskutyaként dédelgették esetleg, simogatták, aztán mikor nagyobbacska lesz és a gyerekek már ráuntak a játszótársa, vagy ha gyerekek nincsenek is, de a kutyus valami rosszat tesz, rákerül a rövid lánc és vége a szabadságnak. Kezdetben egész nap ugat, aztán elfásul, lassan, hetek alatt beletörődik a megváltoztathatatlanba, az élete így nem ér egy lyukas garast sem. Házőrzőnek sem lesz jó, melyik betörőt riasztja el egy korlátozott mozgásterű kis lény, még ha ugat is. Ha kiskorától láncon van a kutyus, talán azt gondolja később, nem is lehet másképp. Az ő világa addig tart, ameddig a lánc. És azontúl csak a nagyok vannak, az emberek, akiknek teljesen kiszolgáltatott, él, ha kap enni vagy inni. Láncon belül nincs semmi, csak az ingerszegény környezet, a szomorúság, elég belenézni a fáradt, bölcs, lemondó, bánatos kutyaszemekbe. Vannak olyan kutyák is akik fellázadnak, agresszívak lesznek, közelükbe sem lehet menni, ahogy telnek az évek, mert támadnak. Támadtak már gyermekre, felnőttre, volt, hogy emberhalál lett a vége. És nem az állat a hibás, ezt kell megérteni mindenkinek.

Azt mondják, egy nemzet nagyságát jelzi, mennyire törődik a gyermekekkel, az öregjeivel, az állatokkal. Van még mit javítanunk ezen a téren. Nézzünk körül, segítsünk egymásnak még jobbnak lenni.


A ghí, avagy a szűrt vaj


Az Ayurveda a ghít a legjobb főzési alapanyagnak tartja, számos gyógyító tulajdonsággal rendelkezik. Fiatalító, tápláló, ugyanannyi tápanyagot tartalmaz mint a vaj, de annak káros hatásai nélkül. Fejleszti és óvja a csontvelőt, erősíti az immunrendszert, javítja a látást és a májfunkciókat, erősíti a veséket és az agyat, megelőzi a vértolulást és a plazma besűrűsödését. Növeli minden olyan étel tápanyagértékét, amit ghível készítünk.

A ghí indiai tejtermék. Általában "szűrt" vagy "tisztított" vajnak fordítják, habár hagyományosan, Indiában nem vajból, hanem bizonyos fajta joghurtból készül, ami nálunk ismeretlen. A tradícionális készítési mód bonyolult és időrabló, ám az így készült termék igen magas színvonalú. Tudnak valamit - nem keveset - az indiaiak, viszont azt mondják, jobb híján az általunk készített ghí is megteszi. Főzésnél helyettesít minden más zsiradékot, ha áttérünk a ghí használatára, el is felejthetjük a még tudományos körökben is gyakori vitát, hogy zsírt vagy olajat használjunk, ha azt használunk, milyet, és jó-e a margarin (nem jó, gyilkos élelem a transzzsírok miatt).

Egyszerűen készítjük, így:

tegyünk vagy fél kilónyi vajat (legjobb lenne a sózatlan biovaj de drága, én is csak ritkán használom) egy rozsdamentes acél vagy vas serpenyőbe és közepes lángon olvasszuk meg. Amint megolvadt, tegyük a lángot takarékra. A felszínen a vaj habzani fog, természetes jelenség, senki ne ijedjen meg tőle. Folyamatosan keverjük, hogy oda ne égjen (balról jobbra keverünk, ez ad jó energiákat az ételnek, ugye tudjátok).

A hab tíz-tizenöt perc múlva eltűnik és picike fehér gömbök jelennek meg a vaj tetején, majd lassacskán lesüllyednek. Továbbra is folyamatosan keverjük, ne hagyjuk magára, nem szabad odaégnie. Van az úgy, hogy a hab egészen a gömböcskék lesüllyedéséig megmarad a felszínen, ez sem baj.

Vajunk mindeddig áttetsző, sárgás volt. Most sötétedni kezd, égett szagot áraszt és repedésre emlékeztető hangokat hallat. Még egyszer kihangsúlyozom, fontos, hogy folyamatosan főzzük és vigyázzunk, hogy ne kozmáljon oda. Amikor barnul, körülbelül tizenöt-húsz perc főzési idő után, azonnal vegyük le a tűzről. Hagyjuk hűlni. A felszínen maradt minden szilárd anyagnak el kell süllyednie.

Húsz-harminc perc múlva - vagyis amikor már kihűlt fémszitán szűrjük át a ghít egy jól zárható üvegbe. Normál befőttes üveg megteszi, én is azt használom. A leszűrt szilárdabb darabkákat dobjuk el, nem jók semmire. Meglepő, hogy mi mindent tartalmaz a vajunk, nem is gondoltuk volna, igaz?

Ha megfelelő ideig főzzük, a ghí még hűtés nélkül is eláll bármeddig. Ha azt szeretnénk, hogy gyorsan megszilárduljon, kis időre hűtőbe tehetjük, de utána vegyük ki onnan és a konyhában tároljuk. Ha két héten belül penészesedni kezd, nem főztük eleget.


2010. szeptember 8., szerda

A bölcsek bűne


Amíg a lovak szabadon élnek füvet legelnek és vizet isznak: ha tetszenek egymásnak, egymáshoz dörzsölik nyakukat; ha haragszanak egymásra, hátat fordítanak és kirúgnak. Ez minden, amit tudnak. De ha igát teszünk a nyakukra és félhold alakú szalagot kötünk a homlokukra, akkor megtanulnak alattomosan lenézni, nyakukat meggörbíteni, gonoszul ágaskodni, zablájukat kivetni szájukból, s gyeplőjüket átharapni: a ló tudománya és ügyessége, amely gonoszságra vezet, Pei Laonak, az első lóidomítónak a bűne.

He Szü idejében az emberek lakukban ültek anélkül, hogy tudták volna, mit tesznek, és járkáltak anélkül, hogy tudták volna, hova mennek. Megtömték szájukat eledellel, boldogok voltak és hasukat verdesték elégedettségükben. Ez volt minden ügyességük.

De mikor megjelentek a bölcsek, ceremóniájuk és zenéjük minden kötelmével, amelyekkel a világot akarták kormányozni, szeretet- és tisztesség-tanukat közhírré tették, s mindenkit arra biztattak, hogy ezt megkísérelje megvalósítani, s ezzel vígasztalja a szívét. Akkor aztán mindjárt mindenki elkezdett tudásszomjtól űzve törtetni és botladozni, haszonvágyában a többiekkel küzdeni, s nem volt többé megállás: ez a bölcs emberek bűne.

2010. szeptember 5., vasárnap

A nő felemelkedése és tündöklése

Nem nagyon bánom a hideget és az esőt, sőt, a szelet sem, mert legalább olvashatok és kedvenc öreg számítógépemnél ücsöröghetek egy picit.  Rendeltem a neten néhány könyvet az ayurvédáról, megrendeltem Antallfy Tibortól párat és Szendi Gábor összest. Utóbbi egyik könyvéről, a Nő felemelkedése és bukása címűről szeretnék zengedezni most.

Fantasztikus humora van a pasinak. Azon túl, hogy a Paleolit táplálkozás című művével elindított egy úton, hogy a pánikbetegségről rengeteget megtudtam a Pánik című könyvéből, vagy hogy ne is szóljak az Isten az agyban címűről, ami nagyon különös és érdekes gondolatokat vet fel, szóval azon túl megtudtam, mivégre vagyunk mi nők a földön, mennyire klasszak vagyunk, és hogy hiába férfiközpontú a világunk, a mozgatórugók bizony mi vagyunk, mi nők.

Értünk küzdenek a pasik, vívják vérre menő csatáikat, miközben távoli szemlélődőnek úgy tűnhet, hogy mi nők vagyunk a gyengék, akiket óvni, védelmezni kell. Hát nem.  Az Erő velünk van, a nő az evolúció titkos favoritja.

Rendkívül jól szórakozom a könyv olvasása közben, miközben lépésről lépésre megvilágosodom, választ kapok olyan kérdésekre, hogy miért vannak a nemek? Miért hal ki tízmillió év múlva a férfi? Ezt mondjuk nem kérdeztem volna meg, mert hogy eszembe sem jutott, hogy kihalhat úgy, hogy mi nők nem, mindenesetre elgondolkodtató. 

Néhány sor a könyvből, hogy kedvet kapjatok az olvasáshoz kedves nőtársaim, kedves férfi olvasóim: ..... az evolúció során az utód nemének genetikai biztosítása úgy történt, hogy az X-kromoszómán kialakult egy "kapcsoló", ami biztosította, hogy az utód hím legyen. Az ősnem tehát a nőstény volt, az Y kromoszóma az X kromoszóma kapcsolóval ellátott fajtája. Így nézve a történetet, a Biblia nyilvánvalóan a férfiak hamisítása, hiszen a nőből lett a férfi és nem fordítva....

......A nő, ha lányt hoz a világra, alkot egy lényt, aki hordozza a faj évmilliók alatt hasznosnak bizonyult sajátosságait. Ha férfit hoz a világra, akkor kibocsát egy kísérleti példányt, tulajdonságok egy lehetséges verzióját, amelyről az élet során majd kiderül, hogy hozott-e valami új, pozitív dolgot az emberiségnek, vagy belehullhat az evolúció süllyesztőjébe. A kísérleti példányok aztán összecsapnak, egymással versenyeznek, és ebben a küzdelemben dől el, melyik alkalmasabb a továbbszaporodásra....

.....A nő mindig szaporodik, az X kromoszóma információi mindig átadódnak a következő generációnak. De az Y csak akkor, ha a férfi rátermettnek bizonyult. A nő a faj tartós, a férfi a rövid távú emlékezete. ..

...A férfi a nő lebutított verziója. Az Y kromoszóma a nagy kísérletezgetésben addig alakulgat, amíg teljesen bekrepál. Olyan ez, mint a ceruzahegyezés. Ha mindig hegyes ceruzát akarunk, a végén elfogy a ceruza. Mi is történt ezzel a szerencsétlen férfinemmel? Még tízmillió év, és már csak papírforma szerint is, nincs többé férfi. De a genetika nem követi a papírformát, mert vannak kulcsfontosságú gének, és vannak mellékes tulajdonságot meghatározó gének.  Ha elvész az ujjak szőrösödését okozó gén, hát istenem. De ha elvész a péniszgén? Szóval ha a csatában lenyilaznak egy névtelen harcost, semmi vész. De ha a vezért lövik ki, akkor lehet hazamenni. Ráadásul az óra idegesítően ketyeg: az utóbbi pár évtizedben jelentősen felgyorsult az Y kromoszóma károsodása, mert a háttérsugárzás, a környezetszennyezés és az élelmiszerekben, ivóvizekben, megjelenő genotoxikus anyagok mennyisége megnőtt.....eddig Szendi, érdemes elolvasni a könyvet, van azért sok egyébről is szó benne.

Fellebben a fátyol némely női titkokról, párkapcsolatokról, szexről, megtudhatjátok, hogy korábban vízimajmok voltunk mi, emberek. Tanulhattok flörtológiát, evolúciós kriminalisztikát meg még sok egyebet. Mindent összegezve, nekem nagyon bejött a könyv. És vigyázzunk a pasikra a jövőben (is), kellenek ők nekünk.

Ez volt a reklám helye:)

Paleo tapasztalatok

Hét hét után jól érzem magam, fogytam hat kilót mindenféle megerőltetés nélkül, sosem vagyok éhes. Na jó, néha igen, főleg este, mert alig vacsorázom. Energikus vagyok, jó a közérzetem, a laboreredményekre változatlanul kíváncsi vagyok, de majd csak októberben tudom meg, mi változott és mi nem.

Viszont nem paleózom keményen, mert néhány szabályát képtelenség betartani. Nekem, vega típusnak egyszerűen nem megy a korlátlan húsevés. Emiatt nem hagytam el a hüvelyeseket, szükségem van a babok és a szója fehérjéire, ezzel egészítem ki a napi étrendet. Eszem sajtokat és zabot, nagyon szeretem a zabpelyhet, a zabkását.

Úgy gondolom, hogy a telített zsírok nem használnak, ezért igyekszem a lehető legkevesebbet enni az ilyen ételekből. Párszor ettem sertéshúst - karajt például - de a jövőben nem teszem. Nem esett jól. Marad tehát a csirke és a hal, utóbbiból a busa, mert a tengeri halakban sok az ártó lerakódás, szennyezettek a tengerek, így aztán aztán nem tudom jó érzéssel enni.

A zabon kívül minden egyéb gabonát elhagytam - a kenyeret is -  zabliszttel habarom be a főzelékeket és vagy zabtejszínnel, vagy főzőtejszínnel. Nem eszem krumplit egyáltalán, sem rizst semmilyen formában. Odafigyelek az ételek glikémiás indexére, lehetőleg sok vízben oldódó rostot tartalmazó zöldféléket eszem, jóllakat, mellé a fehérjetartalmú bármi és garantáltan nem leszek éhes vagy öt óra hosszáig.

Megtanultam reggelizni, mert ezer évig csak gyümölcsöt ettem reggelire, és ez nem jó. Nem eszem sokat, de mindig fehérjét. Dr. Légrády nagyon jól és pontosan leírja a Tojáskönyvében

http://www.szamosmiklos.hu/tojaskonyv/

hogy miért is van erre szükség. Vagy három lágytojást, vagy egy kis dobozka tonhalat citrommal, olajjal, vagy szójasajtot (nem tofut, sajtot a bioboltból) reggelizem paradicsommal paprikával. Először nehezen ment, mára megszoktam.

Ebéd előtt fél órával eszem gyümölcsöt, közvetlenül a fél óra kocogás után. Nem tudok evés után gyümölcsöt enni, bár a paleo is és dr. Légrády is evés utánra ajánlja, de ezzel mélyen nem értek egyet. A gyümölcsnek nincs szüksége emésztőnedvekre, nem a gyomorban emésztődik, ezért legjobb, ha semmi mással nem keverjük, hogy szabad utat kapjon a gyomorból eltávozni, és ezt gyorsan meg is teszi. A dinnye és a banán kivételével húsz perc után már le is lépett, ehetünk bármit. 

Ebédre vagy halat készítek, vagy tofut, vagy egy-két szelet grillezett csirkemellet, vagy babot zöldséggel, salátákkal, mikor mi van, de biozöldségek, részben a kertünkből, részben Pannonhalmáról, Endrétől, a biogazdától.

Sem tízórai, sem uzsonna nincs, a vacsora is könnyű, általában gyümölcs - gyümölcsrajongó vagyok, sokat eszem - vagy zabkása. A zabkását mákkal és cukormentes szilvalekvárral pakolom meg, nagyon finom.

Amire még szükségünk van a fehérjén kívül, az a zsír. A paleós lányok óriási tévedésben vannak a zsírokkal - na meg a húsok mennyiségével - kapcsolatban. Büntetlenül nem ehet senki rengeteg telített zsírt, akkor sem ha állati, akkor sem ha növényi eredetű. Nem jó a kókuszzsír, sem a pálmazsír. A mangalica és egyéb sertészsír sem, de mert jobbat nem tudok, ha rántott húst készítek - ritkán - mangalica zsírban sütöm ki, tojással és zabkorpával panírozom. Az olajat ugyanis hevíteni tilos, maradna a ghí, de az is állati eredetű tisztított vaj féleség, így mindegy.  Jó a mangalica zsír, az legalább a miénk, magyaroké. Mindig előnyben részesítem mindenből azt, ami a környezetemben megterem, legyen az gyümölcs, zöldség vagy gyógynövény, ezért nem tudom teljesen magamévá tenni az ayurvéda tanításait, bár foglalkozom vele és vannak dolgok, amiket a mi éghajlati viszonyaink és az idevonatkozó evolúciós fejlődésünk mellett is hasznosítani tudok.

Ideális összetételű olaj a repceolaj lenmagolajjal keverve, az omega 6 és omega 3 aránya megfelelő. Utólag teszem hozzá mindenhez, még a pörkölthöz is. Valamelyik nap karfiolpörköltet készítettem tojással, leírom majd a receptjét, abban szerepelni fog, mit kezdek az olajjal. A többi olaj gyakorlatilag káros, mérhetetlenül sok omega 6 zsírsavat tartalmaznak, omnega 3-at nem, vagy alig. Így nem megfelelő az agyonfavorizált olívaolaj sem. Az olaj baja még, hogy gyorsan avasodik, ezért hűtőben érdemes tartani.

A vérnyomásom magas, ha nem szedek gyógyszert. De szedek évek óta, most annyira alacsony, hogy a fele gyógyszert már elhagyhattam, így 115/75/55 körül van. Utóbbi a pulzus, alacsony szerencsére az is. Szeretem a futógépet és szükségem is van rá, azt érzem. 

A fenti változtatásokkal tehát jól bírom az új életmódot, bár paleónak nem nevezném. Paleo lájtnak legfeljebb:)

2010. szeptember 4., szombat

Ősz van nyáron



Megvagyok, csak elrabolt a kert egy kis időre. Most is fogságban lennék, ha nem esne folyton az eső. Nagy a sár, alig haladunk a munkákkal.  Jövő héten érkezik egy csomó növény, jó lenne elültetni mindet időben. Füvesítek is hátul, ahhoz meg elég hideg van, na de fő a pozitív gondolkodás meg a vonzás törvénye, sűrűn mondogatom, hogy süss fel nap, süss fel nap:)

Kaptunk egy csöppnyi fügebokrot, nagyon szépen fejlődik, jövő héten megkapja a szomszédját, egy bőtermő áfonyát. Hogy ne unatkozzon ott magában. Lesz még málnánk, olyan, ami nem szúrós, még több ribizlink, kapunk eperpalántákat is, sok virághagymát, és gombatermesztéshez mindenfélét, kíváncsi vagyok, hogy sikerül majd.

Érik a szilva, folyamatosan szedegetjük, eszegetjük és aszalom, egészen jól sikerül, jó lesz majd télen viszakapni egy picit a napot. Aszaltam céklát is, víz hozzáadásával  jó  kis saláta vagy főzelék lesz belőle a télen. Még sosem láttam eddig aszalt céklát, meglátjuk, mire megyek vele. Majd megírom.

Holnap beszámolok a paleós tapasztalataimról, elég érdekesek.

Antoine de Saint-Exupéry: Fohász

Uram, nem csodákért és látomásokért fohászkodom, csak erőt kérek a hétköznapokhoz. Taníts meg a kis lépések művészetére! Tégy lelemény...