
Minden kedves olvasómnak, ismerősnek és ismeretlennek, barátaimnak, békés, boldog, reményteli, szeretetben gazdag Új Évet kívánok!
December van és nincs túl hideg, süt a nap, szeretem ezt az időt. Megmaradt egy kevés hó is a kertekben, az erdőben is, ha nem is annyi, mint a képen. Még izzik a galagonya, mindig eszünk belőle a napi túra során. Talán megint lesz aranykertem. Elmesélem, mi is az aranykert.
Pár évvel ezelőtt, egy szép téli napon szikrázó napsütésre ébredtem. Kinézek az ablakon és elvarázsolódtam a látványtól. A sok fa rengeteg ágán lévő hó aranyként csillogott, ahogy rásütött a nap. Soha nem láttam még ilyen szépet. Gyorsan előkaptam kis vacak Minoltámat, vadul fotózni kezdtem. Megörökítettem minden fát, minden bokrot, izgultam nagyon, hogy visszakapjam az aranykertet valahogy a fotókon is. És mire ellőttem az egész tekercs filmet, továbbhaladt a nap és szelíd fátyolos fénybe burkolta a kertet, már nem szikrázott az arany a faágakon.
Mosolyogtam, hogy sikerült, az aranykert enyém örökre. Vettem volna ki a filmet a gépből és...nem volt benne film. Hogy nem vettem észre, azon nem csodálkozom, nem való nekem semmi ilyen technikai jószág. De mélyen érintett, hogy az aranykert ezentúl csak a lelkemben élhet tovább. Gépem lett jobb azóta, aranykert viszont nem volt soha többé. Elteltek a karácsonyi napok. Volt nagycsaládos együttlét, ajándékok nélkül, csak úgy nevetősen, beszélgetősen és persze jó kajákkal. Karácsonykor valahogy mindig elmélkedni kezdek. Tudok-e úgy élni mindig, ahogy kellene, ahogy helyesnek tartom. Sokat olvasok. A nagy gondolkodók segítenének, hiszen ők a tanítóim, de ki az, aki minden tanítást magáévá tud tenni, elfogadni fenntartások nélkül és úgy is élni? Törekszem rá. Nyitottnak érzem magam, mégis bezárkózom. Nem szó szerint, inkább csak úgy, hogy ritkán veszek részt közös programokban, egyedül szeretek lenni. Vannak barátaim, de nem a mindennapokra, évente nagyjából csak egyszer találkozunk.
Lassú az életem ritmusa, nincs benne rohanás, szabadon választott életet élek, nyugodtat, békéset. Másnak talán unalmasnak tűnhet, hogy nincs nagyvárosi pörgés, nekem nem az. Éltünk eleget a fővárosban, nem sírom vissza. Hiszem, hogy tudom ki vagyok, tudom, hogy mit akarok. Jó úton haladok, azt is érzem. Talán ennyi éppen elég is, talán éppen erről szól az élet.
Mindent, amit életedben tapasztalsz, te magad vonzottál be, az agyadban megjelenő képek által. A gondolataid által. Nagyon különös, ugye? Bármi zajlik is az agyadban, az előbb-utóbb az életedben is megjelenik.
A vonzás törvénye válaszol a gondolatainkra, bármiről szóljanak is. A gondolatok mágnesek, saját frekvenciájuk van. Amikor gondolkozol, jeleket küldesz az univerzumnak, amelyek mágnességük által magukhoz vonzanak minden hasonló, vagy ugyanazon a frekvencián rezgő dolgot. Minden, amit kibocsátasz, visszatér a forrásához, vagyis hozzád. Még írok majd erről, komolyan foglalkozom ezzel a dologgal, hihetetlen energiákat sejtek benne. Amit elképzelek, meg is valósítottam. Király és egyben félelmetes. És hogy igaz-e? Gondoljatok a placebo hatásra. Nincs gyógyszer, mégis meggyógyulnak a betegek, mert hisznek benne. Megélik, hogy egészségesek újból, és azok is.
Láttam a múltkor egy pasit valamelyik tévécsatornán. Mágus? Varázsló? Nem tudom, minek nevezi magát, de a tevékenysége abból áll, hogy feláll egy színpadra pakolt emelvényre és meredten nézi az előtte ücsörgő, ácsorgó többszáz főnyi tömeget, akik buszokkal, autókkal érkeznek a világ minden tájáról Bécsbe, ahol a mágus fogadja őket. Soha nem szól egy szót sem, csak néz. A tömeg elbűvölten figyeli a szemeket hosszú perceken, félórán keresztül és a gondjaik elmúlnak, betegségeik meggyógyulnak, csodákat élnek meg, hihetetlen dolgok történnek velük. A varázserőt a mágusnak tulajdonítják.
A hitetlenek legyintenek erre, nem hiszik az eredményeket sem, egyszerűen csalónak tartják ezt az embert. Pedig nem az. Segítő. Azt nem tudom, maga mennyire van tisztában azzal, hogy milyen módon segít. Mert a betegek valóban meggyógyulnak, de nem azért, mert varázsló, hanem azért, mert mélyen hisznek abban, hogy meg fognak gyógyulni. Beszívják azt az energiát, amit saját hitüknek, az erős, eltökélt pozitív gondolatoknak köszönhetnek, de kell hozzá egy katalizátor, a mágus, mert magukban nem hisznek ennyire. Nem hinnék el, hogy a mágus nélkül is képesek az öngyógyításra, mint azok, akik a placebót veszik be. A gyógyító energiát az univerzumból kapják és ez az energia rendelkezésére áll mindenkinek, aki használni akarja és tudja.
Lehet nem hinni, de inkább meg kell próbálni alkalmazni. Mindent, de mindent be tudunk vonzani az életünkbe, még a pénzt is, akinek az a fontos. Fordult már velem is elő, hogy kellett, jött is. Nem szeretnek magukon segíteni az emberek, mert foglalkozni kell vele, hinni és tájékozódni, olvasni és dolgokat megismerni. Lényegesen egyszerűbb orvoshoz rohanni, bekapni pár gyógyszert vagy kés alá feküdni, abban hisznek. Az világos, érthető dolog. Tegyék. Mindenki olyan életet él, amilyet akar.
Ma szép napsütést szeretnék bevonzani az életembe, olyat, mint a képen ott fent:) A Nap leánya volnék, csak mondom, annak aki nem tudta. Sötétben, napsütés nélkül elveszettnek érzem magam.
méghozzá kötelező olvasmány ünnepek utánra.
alcíme: ismerjük meg a globális kaszinó (világgazdaság) szabályait, szemfényvesztését.
Beismerem, nem karácsonyi téma. Viszont nagyon fontos. Nem tűr halasztást.
Az életben minden egyes pillanat fontos, és minden egyes pillanat megismételhetetlen, pótolhatatlan, - de ha szeretet van benne, akkor múlhatatlan is. Karácsony szelleme mindig arra világít rá, hogy az embernek észre kell vennie, hogy mi végre van itt a földön, mi célból, - ez az egész csak azért van, hogy az ember megtanuljon egy aprócska hitet, de egy óriási szabadságot, amit úgy neveznek: szeretet.
A kép: ravennai mozaik - Jézus, a jó pásztor
Művelődés: könyv 40 Ft
Érdekes elolvasni. Történelem.
Iszogatom a csipkebogyó teámat és valahogy eszembe jutott George Mikes, a Londonban élő, magyar származású humorista Papucsban című könyve. Nagyon kedvelem az írót, megnevettet. Ő mesélte el, hogy rontották el az angolok a teát.
A teával az a baj, hogy eredetileg egész jó ital volt. Ezért a legkiválóbb angol tudósok egy csoportja összedugta a fejét és bonyolult kémiai és biológiai kísérletekkel megállapította, hogy miképpen lehet elrontani. Az angol tudomány örök dicsőségére munkájuk nem maradt eredménytelen. Rájöttek, hogy ha a teát nem tisztán isszák, vagy pedig citrommal, - esetleg rummal, mint néhányan - hanem néhány csepp hideg tejet öntenek beléje és cukor nélkül isszák meg, elérték a kívánt célt. Mihelyst azt az üdítő, aromás keleti italt átváltoztatták színtelen és íztelen szájmosóvízzé, nyomban Nagy-Britannia és Írország nemzeti italává lépett elő - még mindig megtartva és bitorolva a jó hangzású tea nevet.
De ha már a teát élvezhetetlenné reformálták is, van valami, ami nagyon tetszik az angolokban, feltéve persze, hogy Mikes a valóságot írta meg, még ha humoros formában is. Az, hogy tudják élvezni az élet apróbb örömeit. George Mikes szerint ez nagyon angolos. A legtöbb komoly, angol felnőtt szeret krikettezni, kis nyilakat célba dobálni és más játékokat játszani. Egy híres angol politikusról azt tartotta a hír, hogy délelőttönként feladott egy-egy kisebb európai államot a németeknek, délután pedig lepkét fogott.
A franciák például gyermetegnek tartották az angol katonáknak azt a szokását, hogy folyton futballoztak vagy szembekötősdit játszottak. Unalmas és nagyképű külföldiek képtelenek megérteni, hogy miért ülnek össze angol miniszterek, hogy a "Daisy, Daisy" című és kezdetű dalt énekeljék kórusban. Nem értik, hogy komoly üzletemberek miért játszanak játékmozdonyokkal, míg tizenhárom éves fiuk trigonometriát tanul a szomszéd szobában. Nem értik, hogy magas állású bírák miért töltik szabad idejüket azzal, hogy ritka madarakat próbálnak fogni, amikor a ritka madarak amúgy is ritkák és nem lehet sokat fogni belőlük (ezt azért nem tartom jó játéknak). Miért ambícionálják komoly és érett egyének, hogy kis labdákat pöcköljenek kis lyukakba? Nem értik, miért énekelnek az angolok, ha egyedül vannak, viszont miért ülnek órákig szótlanul a klubjukban. És még kevésbé értik, miért fizetnek ezért a szórakozásért évi 21 fontot és miért nevezik ezt társadalmi életnek.
No, így ír Mikes az angolokról. Ha tényleg így van, szeretem az angolokat. Mert tudnak játszani, mert játszani kell, játszani jó. Például a golflabdákkal és nem országgal, emberek életével, jól vagy nem jól létével, mint azt a mi mostani Nagy Játékosunk, Gy, a Küldetéstudatos Megváltó Reformer teszi. Maradt volna a villanyvonatánál, mindannyian jobban jártunk volna.
..nem, nem Belgium, hanem a hozzánk közeli kisváros. Többnyire kedden szakítok időt legalább egy hétre bevásárolni. Jó nagy tömeg volt ma, mintha mindenki attól félne, éhenhal a néhány napos ünnep alatt, ha nem pakolja tele a kosarát mindenféle földi jóval. Vagyis olyasmivel, amit jónak gondolnak, kinek-kinek mi a jó. Nem érződött a válság, nézelődtem, sok pénzt költenek az emberek, gondolom tényleg a karácsony miatt.
Mondtam már, hogy a kedd a kedvenc napom? Sok jó dolog történt velem sok-sok kedden. Szentendre meg a kedvenc kisvárosom, egyszerűen tök jó sétálni az ódon, szűk, macskaköves utcácskákon, nem ismerek még egy városkát, amelyiknek ilyen különleges hangulata lenne. Úgyhogy a tortúrának induló vásárlás nem is tortúra, inkább kellemes csavargás.
Csak ezt a hülye parkolóórás rendszert ne találták volna ki, már két mikuláscsomagot sikerült begyűjtenem, mindenhova órát tettek, ahol eddig nem volt én meg jól nem veszem észre és kész a baj. Meg sem néztem, mit tartalmaz a csomag, bedugtam a kesztyűtartóba osztjóvan. A könyvtárnál óránként 300 forint!! Haljon éhen, aki kitalálta, kinek elég a könyvtárban egy óra? Én ott társadalmi életet élek, meg böngészgetek, megnézem az újdonságokat, folyóiratokat olvasok, szóval kell majd keresnem valami zegzugos utcácskát ahova nem fért be a parkolóóra.
Na de térjünk vissza csak a vásárlásra egy picit. Vettem sok gyümölcsöt na meg cicakaját, a kisasszony lassan többe kerül, mint én magam. Nem ér, tök igazságtalan. Sok helyen vásárolok, a multikat utálom, bár bemegyek, kéztörlő, állatkaja, ilyesmi ott a legolcsóbb, de a kedvenc kisebb helyeken szoktam vásárolni inkább - Bioszféra:) amíg ki tudom fizetni. Az árak lassan az egekbe szöknek, át kell venni a trükköket az élelmiszeripartól: ugyanazért a pénzért kevesebbet kell enni. Mint ahogy ők csinálják a tejföllel meg a joghurttal. Nézzétek egyszer meg a biotejfölt, olyan aranyos kis mini pohárkában árulják, kinek elég annyi? De a nembio is hasonlóképp.
Szóval jó lesz átgondolni az életünket. Újévi fogadalmam volt (á, nem is fogadalom, bár olyasmi:) hogy háztartási naplót vezetek. Vezettem is. Másfél hétig. Nem nekem való az. Idén nem fogadok meg semmit, úgysem tartom be. Megfogadom, hogy nem fogadok meg semmit:D Vagy ezt már írtam valahol? Olyan ismerős.
Aba-Szőcs László festménye: Szentendre, Vörösház
Korán elveszítettük anyai nagymamámat, a tizenhatodik születésnapomon halt meg, családi körben. Mellette lehettünk utolsó napján és ez jó volt mindannyiunknak. Egy karórát kaptam tőle és nagyapától, még a karomra tudta csatolni. Évekig élt nagyapa egyedül, aztán összeboronálták egy dömsödi özvegyasszonnyal, Juliska nénivel.
Nagyon szerettem nagyapáék öreg házát a szőlővel, a virágoskerttel, szerettem ahogy éltek. Sokat voltam náluk, míg élt nagymama. A konyhában szerettünk lenni télen, ott volt jó meleg, a szobákat nem is fűtötték, csak ha az egész családot várták. Nagy sparhelt köré ücsörögtünk, olyan volt, mint a fotón. Volt alatta egy kosár, abban tartották a sok újságpapírt gyújtósnak, de volt egy zöld színű fásláda is odébb. Fölötte hímzett falikép, írok majd még erről.
Imádtam a nagymosást. Kivittük a fateknőt az udvarra, szappannal mostunk, kefével dörgöltük nagyapa munkásruháit, öblítettük, kicsavartuk, aztán szépen megszáradt a napon. Döngölt föld volt a ház előtt, ott tettünk-vettünk mindig, a szélén kerekeskút állt, abból húztuk a vizet. A szélen rengeteg kukacvirág és sok egynyári, távolabb apró veteményes, nem sok, hogy helyet adjon a szőlőnek, nagyapa imádott tőkéinek.
Juliska nénit is megszerettük. Akkor már kamaszlány voltam, kevesebbet időztem náluk, később férjhez mentem és nagyapa jött hozzánk látogatóba. Különös, mintha megérezte volna a halálát. Egy napon azt mondta, elkészített nekem egy csomagot, a nagyszekrényük alján megtalálom, ha vele valami történne. Benne van minden, amit a régmúltból őrzött, fényképek, családi dokumentumok, bizonyítványok, anyakönyvi kivonatok, vagyis a családom múltja, amit rám bíz, mert tudta, hogy én megőrzöm.
Nem sokkal ezután agyvérzést kapott, többé nem tért magához, meg is halt. Iszonyatos érzés volt, hiszen nem sokkal, másfél évvel előtte temettük el édesapámat. Nem jutott eszembe a doboz, annyira fájt a halála, el voltam foglalva a gyászommal.
Egy idegen asszony maradt a házban, nagyszüleim házában, anyám és húga nem tudtak semmit sem tenni ellene. Később Juliska néni meghalt és az örököse egy unokaöccse lett, mert nem voltak gyermekei. Akkor jutott eszembe a doboz. Közben az unokaöcs eladta a házat és kidobásra meg ki tudja hova került nagyszüleim egész élete, minden tárgya, gondolom a nekem összekészített doboz is, amit nem kaptam meg sohasem. Az unokaöcs, akit később megkerestem, azt is letagadta, hogy létezett.
Én vagyok a hibás, azonnal el kellett volna hoznom, nagyapa halálakor. Pótolhatatlan veszteség. Mintha a gyökereimet tépték volna ki. Anyám nem volt egy nagy mesélő. Alig van múltam, nem voltak mesék, csak amit még dédnagymamától és nagyapámtól hallottam. Azokat őrzöm is. Anyámat nem érdekelte sem a múlt, sem a rokonság. Tőle nem tudtam meg semmit sem, talán ő sem tudott semmit sem, vagy valami miatt fájt az emlékezés.
Így történt. Ellopták tőlem a múltat, a családom tárgyi emlékeit. Átjátszódott egy vadidegennek, aki arra sem vette a fáradságot, hogy odaadja nekem, hiszen a dobozon rajta volt a nevem, hogy nagyapa nekem szánta. Nagyon bánt még most is, ha eszembe jut. Amit tudok, elmeséltem a gyermekeimnek. Egyszer szívesen beülnék a levéltárba, kutatni. Honnan jöttem vajon? Ki vagyok én?
Olvastam a fabrikettről, egészen véletlenül. Sosem hallottam róla eddig. Egy blog posztjának kommentjeiben nagyon dicsérték, elhatároztuk, veszünk belőle erre az idényre, így legalább két télre le van a gond a fűtőanyagról.
Két raklapnyit rendeltem. Végre, végre, mantráztam örömmel, nem tudnak becsapni semmivel, a mennyiség adott, öt darabjával nejlonzsákokba vannak csomagolva, méretük szintén adott, harmadannyi kell belőle, mint a fából, igazán király a buli.
Az egyik raklap rendben volt, a másik nem annyira. Csak akkor vettem észre, mikor pakoltam le. Kiszakadt zsákok, némelyik brikett vizes, sok zsákban összetöredezett brikettek. Azért van nejlonban, hogy ne érje víz, mert akkor vagy füstöl és nehezen gyullad meg, vagy önállósítja magát és lazán visszaalakul fűrészporrá a neveletlen kis hülyéje.
Hívtam a tulajt - Pátyról szállították egyébként igen borsos áron - szerinte az úgy tökéletes, ahogy van. Kétszer kétféle tanácsot adott, milyen módon is kell befűteni vele, mondanom sem kell, a tanácsok egymásnak ellentmondóak voltak, miközben ő állítólag hét éve ezzel fűt.
Jó. Megállapítottam, hogy én vagyok a béna, befűtéshez teljesen alkalmatlan - miközben sikeresen fűtöm a kályhát jó pár éve fával, igaz, száraz fa kell hozzá. Még jó, hogy szinte nyár van, csak délután fűtök be, vagyis inkább kísérleti befűtéseket végzek, mert még a tapasztalás útján haladok, remélem előrefele. Az már igaz, hogy kevés kell belőle, három - négy rúdnyi fabrikett jól felforrósítja a kályhát - nem ilyen, mint a fotón, cserépkályhánk van, kerámia csempés - úgyhogy van remény, hogy kevés brikettel jó meleg lesz akkor is, ha hidegebbre fordul az idő. Addigra vígan belejövök, hogy is kell ezekkel a rudacskákkal bánni.
Úgyhogy félretettem a tűzifa kalandot, beszerveztem helyette egy fabrikett akciót erre a télre. Elleszünk majd valahogy, a brikettecskék meg én. Marad a gyerek, ha játszik.
De mindig a liszt visz bűnbe, mert nem bírom a hülye fehér liszteket és teljes kiőrlésűből kevertem be a tésztáját. Eddig még jól ment minden, szépen letisztítgattam az asztalt, bekevergettem a tésztát, megcsináltam az előírásszerű hat gombócot, kiszabadítottam magam a lisztből aztán elkezdtem kinyújtani olyan mancsosan, ahogy szoktam.
Hat lapocska lett, megtöltöttem ügyesen a már összekevert sajtkrémmel, de közben elfelejtettem, hogy a lapokat meg kell kenni vele, csak úgy csíkban odapakolásztam a közepére osztjóvan. Három kész rudacska ment a mélyhűtőbe karácsonyra vagy szilveszterre, hármat felszeleteltem, ennek kellett volna a sajtos tekercsnek lenni, mint utólag kiderült, hát nem az lett. Nem is lehetett, hiszen nem tekertem, csak összehajtottam. Olyan nemtudommi lett, és volt benne egy kevés sajt.
Süldögélt szépen, de igen lassan, pedig a tűzhely már maximális erőbedobással dolgozott, az áram fogyott rendesen, a sajt középen feketedett, a tészta még nyers volt. Aztán másfél óra múlva késznek ítéltem és kivettem. Nahát, nahát. A tészta felül megsült, alul fekete volt és nem volt benne egy szem sajt sem. Néztem jobbra, néztem balra, sehol a sajt. Bekukkantottam a tűzhely mögé, ott sem volt. Azok a jótékony manócskák járhattak errefelé, kiették a tésztámból biztos. Ha valaki tudja, hova lett, nyomban mondja meg nekem.
A tészta tetejét megettem, finom volt. Jó sós. A sajtokat azóta sem találtam meg, talán az volt a tészta aljára égett fekete. Így jártam. Ha valakit a recept is érdekelne, adjon füstjeleket és megírom. Legközelebb - kivételesen - megcsinálom előírásszerűen. Mert most se sajt, se süti. Talán ami a mélyhűtőben van, jó lesz valamire. Majd hugi megsüti, akkor legalább őt szidhatom:)
Fotó: Macikonyha
Az élet nagyon egyszerű. Még a fák is megélik; egyszerűnek kell lennie. Miért vált olyan bonyolulttá számunkra? Mert elmélkedni tudunk róla.
Ahhoz, hogy az élet sűrűjében létezz, az élet intenzitásában és szenvedélyében, el kell dobnod minden életfilozófiát. Máskülönben ott maradsz elveszve a szavak ködében. A filozófia megbénítja az embereket. Az életnek nincs szüksége filozófiára, az élet elegendő önmagában. Nincs szüksége mankókra; nincs szüksége támasztékokra, oszlopokra. Éppen elegendő önmagában. Erről szól a tao az én felfogásomban.
És mert a tao közel áll hozzám - közelebb, mint bármelyik vallás - írok majd még róla bőven.
Eddig azt hittem, hogy a csoki, meg a sütikék, meg a mozgáshiány ami hizlal. De ezeket az okokat elvethetjük, másról van szó. Beidézem, mit írt erről az Inforádió honlapja:
egy, a ruhák festéséhez használt vegyületet tartanak felelősnek a világjárványként terjedő elhízásért japán kutatók. A vizsgálatot a Bioscience című tudományos folyóirat közölte. A festékként használt tartósítószert környezetszennyező mivolta miatt betiltották, de csak most derült ki, hogy az emberi zsírszövet is növekedésnek indulhat tőle.
Mit szóltok? Ha ez igaz, vajon hogy lehet védekezni ellene? Mindenki hord festett ruhát. Viszont nem mindenki izzadós. Én sem. Talán éppen az izzadság maga oldja ki a mérgező és hizlaló anyagot a ruhából? Na látjátok pasik, nem véletlenül kell az az atlétatrikó. Az talán megvéd. És a tenger? Ha szennyeződik a hajóktól? Megvan. Hízik a tenger is. Emiatt tűnik majd el Hollandia, hoppácska. Etetnek itt össze-vissza a klímaváltozással:P
Komolyan, annyi idegesítő dolgot lehet olvasni. Lehet, hogy hülyeség az egész. Tüntessék el azt az anyagot, lecseréljük a ruhatárunkat és újból karcsú lesz az emberiség. Jöhet a csokika:)
Sírt a fa, csak úgy ömlöttek a könnyei. Mikor lefotóztam még állt, ma már nyoma sincs. Sajnálom, hogy nem örökítettem meg teljes pompájában, de elkéstem vele. A gyökereiből biztos új élet sarjad majd, sok kicsi nyárfa nő mindenfelé, ha hagyják. Ha nem lesznek megint valakinek az útjában.
A kanadai festőművész és videografikus Paul Grignon alkotása a pénz keletkezésének eddig nagyon gondosan eltitkolt mechanizmusát mutatja be, mindenki által jól érthető módon. Mert a forgalomban lévő pénz mindössze 5 százalékát bocsátja ki az állam. Hol és hogyan keletkezik a többi? Kikből áll az a hatalom, ami az egyre növekvő, visszafizethetetlen adósságok révén markában tartja az államoktól kezdve a vállalkozásokon, háztartásokon keresztül az embereket?
A rohamosan közelgő világgazdasági összeomlás elkerülhetetlen. A bankok, kezdve a kisebbekkel, csődbe mennek. Utolsó szalmaszálként hamarosan rövid határidőre visszahívják kintlévőségeiket. A fizetni képtelen túlnyomó többségtől elveszik jelzálogként felajánlott ingó és ingatlan vagyonát. A kisemmizett, éhező nincstelen tömegek végső kétségbeesésükben az utcára özönlenek fosztogatni, rombolni. A karhatalom szétzúzza, kegyetlenül földbedöngöli őket, s a megfélemlített emberek rabszolgasága a becsipeléssel kiteljesedik. A kérdés csak az: mi lesz utána? Az orweli önkény tébolya, vagy egy megtisztult, ésszerű, emberséges világ?
Rajtunk múlik. A minket nyomorba kergető pénzügyi rendszer kíméletlen, alattomos, rejtett mozgatórugóit tárja föl ez a film, sőt járható kiutat mutat. Erről a médiában és az oktatásban eddig soha egyetlen szót sem ejtettek. Nem véletlenül. Kihagyhatatlan élmény a megismerés útján. Ezvankiadó minőség.
Ami engem kiborított az az, hogy az eredeti film 2006-ban készült. Már akkor tudták, hogy a pénzpiaci válság bekövetkezik. Sőt, szerintem már korábban is. Nem tettek semmit sem a megakadályozására. Mintha a maroknyi tőkepiaci nagymogulnak az lenne a célja, hogy elpusztítsa az emberiség felét, így remélve a túlélést. Az energiaválság is mélyül, ott sincs - egyelőre - megoldás. Peak Oil.
Van egyáltalán jövőnk?
Szeretem az öreg házakat, az ódon utcákat, a régi tárgyakat. Mesélnek. Még jobban szeretem, ha találok idős embereket, akik mesélnek róluk. Életre kel a múlt.
Szeretem a múzeumokat is, de nem annyira, mint amikor a valóságban találkozom a régmúlttal. Bemegyek egy házba, egy öreg parasztházba és arra gondolok, vajon hány család élt benne, hiszen a ház egy emberöltőnél jóval öregebb. Vajon ugyanaz a család lakta? Vagy elmentek, mások jöttek, megint elmentek és mindenki hagyott ott valamit a lelkéből.
Az életünk része az otthonunk. De ha ilyen öreg házban élhetnék - és szívesen élnék - akkor nem ezt mondanám. Nem mondanám, hogy a házam az életem része. Azt mondanám, hogy része vagyok a ház életének.
Webhelyátlag: 19,69% (0,00%)
Visszafordulások aránya 55,91%
Ország/tartomány látogatás Oldal/látogatás Átlagos idő a webhelyen Új látogatások %-os aránya Visszafordulások aránya
10. Saudi Arabia 1 1,00 00:00:00 100,00% 100,00%
Ezek itt fent a Google Analytics adatai a blogomról, onnan kopiztam. Az utolsó két adatot nem szedtem ki, Szingapúr az egyik és (not set) a másik, utóbbiról nem tudom, mit takar. Lehet, hogy hirtelen létrejött egy Not Set nevű ország, de még nem legitim, ezért van zárójelben:D
Rögtön látható, hogy a jobb oldalon lévő látogatásmérők tetszetősek ugyan és szép színesek, de nem túl pontosak. Rengeteg zászlócskának kellene lenni és nincs.
25 állandó látogatója van a blogomnak, huha, okosakat kell(ene) írnom, nehogy beégjek előttetek:) Gyertek gyakran, néha szóljatok is hozzám majd, örülnék. Az állandó látogatók magyarok, három városból, legtöbben a fővárosból.
Zseniális ötlet, nagyon, de nagyon tetszik:) Tavasszal menetrendszerű postakocsi járatot indítanak a Bükkben. Igazuk van, nagyon romantikus a lovak húzta postakocsi, igazán környezetbarát, senkinek egy szava sem lehet rá. Remélem, csilingel majd egy picit. Vagy az a villamos?:) És amikor megáll, a kocsis harsány hangon kiabálja: " megjött a póóóóóóóóstaaa!" Csodás ötlet, na. Indulhat a vadnyugati túra:)
Kilenc hegyi falut fog érinteni, megy szépen hegyen-völgyön át. Aki nem ismeri a Bükköt, menjen el gyorsan kirándulni arrafelé, a világ egyik legszebb helye, állítom. És a falunevek is elbűvölőek. Nekem Cserépváralja a kedvencem, voltam ott ősszel. Patak szeli át a falut, két oldalán magas hegyek, a patakon kicsi híd ível át. Szépen rendben tartott házak, gazdag növényzet, jó levegő.
Szóval az úgy lesz a postakocsival, hogy lesznek kijelölt megállók, melegedők, jól járnak majd a falusi kocsmárosok, betérnek a várakozók biztos egy-egy hörpintésre. Célszerű lesz a kocsmákat a megállok mellé telepíteni, vagy fordítva:) Én azt tenném. Szeretem a forralt bort így télen, jólesik szánkózás, sielés vagy túra után.
Mesélek róla. Az ábrázolásokon Visnu lábainál ül, vagy mellette áll. De úgy is ábrázolják, hogy Visnu mellkasára borul - ez tetszik nekem a legjobban, jó dolog egy férfimellkasra borulni:) Amikor valamely templomban Visnuval együtt imádják, akkor kettő, amikor egyedül, akkor négy karja van. A tejóceánból született, amikor a félistenek és a démonok a nektárt köpülték. Laksmit elbűvölően gyönyörűnek írják le, amint egy lótuszon áll vagy ül, lótuszvirágot tart a kezében. Ha négy karja van, két felső kezében lótuszokat tart, az alsó kettő pedig az áldásosztó kéz, vagy aranypénzek hullanak belőlük. De gyakran láthatjuk derékig a tengerbe merülve, két oldalán egy-egy elefánttal, amelyek vizet permeteznek rá.
Nincsenek külön neki szentelt templomok, Visnu templomok oltárán az Úr Visnu lábainál találjuk meg őt. Indiában és Balin is szinte minden ember imádja az otthonában Laksmit. Gyakran egymagában, hogy meggazdagodjanak, mert nem tudják, hogy ha nem hitvesével együtt imádják, akkor kegye csak átmeneti lesz. A kis csapongó, nahát:)
A Dipávali fényfesztivál - mostanában van, október-novemberben - Laksmiról szól. Olajlámpásokkal és manapság már elektromos fényekkel is kivilágítják a házakat, mert azt tartják, hogy Laksmi személyében a gazdagság nem lép be sötét házba. Bizony, Laksmi a hinduk kis kedvence. Visnu népszerűségéhez nagyban hozzájárult, hogy Laksmi a felesége. Hiába, egy sikeres férfi mögött mindig ott áll a NŐ :)
Kaptam meghívót megint az IPM Klubba - azt mondják magukról, hogy a gondolkodó emberek társasága - jó lenne elmenni, igazán színvonalas előadásokat lehet hallgatni és a társaságot is szeretem. A hazugság lesz a téma, jónak ígérkezik a vitaindító előadás. Most viszont nem érek rá sajnos, annyi munkát kaptam itthonra is, hogy még az estébe is belecsúszik a munkaidőm. És ez nem panaszkodás, inkább örülök, különösen mert sokan elveszítik a munkájukat és ez borzalmas. Mélyen együttérzek velük.
Mit is gondolok a hazugságról lássuk csak. Nem lehet megszámolni, hányszor tapasztalok hazugságot egy nap alatt, de jó játék. Megpróbáltam:) Csak oda kellett figyelni és gyorsan rájöttem, hogy hazudok én is. Na nem nagyot, csak kicsit, vagy nevezhetem kegyes hazugságnak is, de itt van, létezik. Van különbség, hogy nagy dolgokban hazudok, vagy aprókban? Majd megmagyarázom magamnak jól, hogy van.
Jobb nem is gondolni a politikusokra, de azért eszembe jut. Mosolygok rajtuk, szinte látszik, hogy saját maguk sem hiszik el, amit mondanak. Ultragáz lehet így élni, gondolják, jó pénzért megéri.
A kíméletlen őszinteség viszont fáj. Senkinek sem esik jól. Ha egy óriásnak azt mondom, hogy törpe, nevet rajta. Ha egy törpének mondom, hogy törpe, megsértődik. Milyen hülye világ. Jó, nem mondom egy törpének, hogy törpe. Nem mondok semmit. Kínosan nézek mindenfelé, mert ha ránézek, a szememben sajnálatot lát majd és az is bántani fogja. Jó lenne természetesnek venni, hogy törpenövésűek is léteznek, de nem tudom annak venni, mert nem természetes. Így vagyunk mindennel, ami eltér a normálistól. Már csak azt kellene meghatározni, mi a normális. Vagy ez csak helyrajzi kérdés? Honnan nézem éppen?
Most elmegyünk vidékre egy picit - hagyjuk azt a csúnya politikát másra - megnézzük, hogy is volt régen, mit csináltak falun így ősszel, tél elején, mikor végeztek a betakarítással. Társasmunka a kukoricafosztás. Van ahol tengerihántásnak nevezik, van ahol máléfejtőnek, a székelyeknél bontónak. A résztvevőket általában meghívták, de például a Bácskában a kapura tűzött zöld gally jelezte, hogy abban a házban kukoricafosztás lesz.
Szegeden az udvarok közepére garmadába hordott kukoricát muzsika- vagy cimbalomszó mellett fosztották, vagyis hántották, itt ez volt a neve. Alkonyatkor felhangzott a muzsika vagy cimbalomszó egyik-másik udvaron s a csapatostól jövő lányok, legények letelepedtek a garmada köré és víg nótázás közben kezdtek el fosztani. Egy-egy rakás megfosztása után táncra perdültek, majd fosztottak tovább. Közben-közben főtt vagy sült kukoricát, olykor jó zsíros pogácsát meg borral tele kulacsot hordtak szét köztük. Ha sok a kukoricafosztó a vidám muzsikaszó mellett hamarabb készen voltak a nagy garmada megfosztásával, aztán táncoltak hajnalhasadtáig.
A kalotaszegi Nyárszón főleg a legények mentek a lányos házakhoz megkérdezni, hogy „kell-e hántó?” A kukoricát a szoba tükör felé eső részében fejtették. Főtt csöves kukoricával és mézes kukoricával kínálták a segítőket. A lányok arcát a legények tréfából üszkös kukoricával kenegették. A tengeri héjában meghengergették egymást a lányok, a piros csöveket pedig elkapkodták a legények, s azt csókkal kellett kiváltani.
Turán a kukoricafosztóba rokonokat, jó barátokat hívtak meg. Jó időben az udvaron, esőben a konyhában, fészerben fosztottak. Szilvával, süteménnyel, itallal kínálták a segítőket. Énekeltek, beszélgettek.
Sajnálom, hogy mára már alig vannak települések, ahol férfiak és nők részesei lehetnek ennek a vidámságnak. Milyen szép lenne ezeket a hagyományokat sokáig megőrizni. Meg aztán jó buli is lehet, jó a társas együttlét mindig, és éppen ez megy veszendőbe. Igazán kár érte.
Neogrády Antal festményével illusztráltam, címe: Kukoricahántás
Nálunk, kis hazánkban mindig történik valami. Valami olyan, hogy ha nem lennénk nagyon szomorúak miatta, akkor harsányan nevetnénk. Vagy nevetünk is. Kínunkban persze, mert minden hülyeség tőlünk, adófizetőktől veszi el a zsetont, bennünk nő az elégedetlenség míg aztán robbanunk előbb-utóbb.
Robbani sokféleképp lehet. Kirobbanó nevetéssel, molotov koktéllal, hogy nagyobb erejű robbanóeszközöket ne is említsek. Azt mondják, birka nép a magyar. Eltűr mindent. Olyan az alkotmányunk, olyanok a törvények, hogy a politikai elit jó időre bebetonozódott, ember vagy tömeg legyen a talpán, aki a bársonyszékből kibillenteni képes őket.
Addig is, amíg tűrnünk kell, legalább nevessünk. Nevessük ki a tetteiket, nevessük ki a tetteik hiányát, az értelmetlen szónoklataikat, a szervezetlen, átgondolatlan intézkedéseiket. Lesz olyan, amin már nevetni sem tudunk, mert ha a lenyúlt milliárdokra gondolok, a tűzhöz közel üldögélők zsíros falatjaira, elmegy a kedvem a nevetéstől és heves érzelmek generálódnak bennem. Pedig a csendes többséghez tartozom. De a csendben ott parázslanak az elfojtott vágyak, indulatok. Mindannyiunk vágya egy jobb világra. Majd csak megmondja valaki, mit kell tenni érte.
A híd építését vezető Orosz Károly mérnök szerint a hagyományos, híd nélküli megoldás a híd költéségének „nagyságrendileg a tizede lett volna”. Az elemzés idézi Kálnoki-Kiss Sándort, volt közlekedési helyettes-államtitkárt: „Máshol, normális országokban elkerülik a hegyet, ha egy mód van, mi ebben az esetben felmentünk a hegyre, kiirtottunk egy erdősávot, ha jól tudom végül, ami ellen a természetvédelem, meg a környezetvédelem tiltakozott, de ők húzták a rövidebbet, és építettünk teljesen feleslegesen egy óriási műtárgyat, ami lehet, hogy műszakilag egy bravúros megoldás, mérnökként azt mondom, hogy igen az, de felesleges”.
Összehasonlításképpen: falun átvezetve körülbelül 3 milliárdba került volna ez a szakasz, de ez a megoldás a tervező mérnökök szerint az ottélők otthonainak elértéktelenedését jelentette volna. A jelenlegi nyomvonal helyett felmerült a föld alatt vezetett útpálya is, illetve az autópályával együtt megépítendő elkerülő útszakasz is, de ezt Kőröshegy képviselő-testülete elutasította.
Most már mindegy is. Van egy teljesen felesleges műtárgyunk, örüljünk neki. Turista látványosságot kellene belőle csinálni, büféket az aljába, hozni sok külföldit, ilyet otthon úgysem látnak. Csinálhatnánk egy hasonlót a Hortobágyra, átívelne mondjuk a kilenclyukú híd felett. Sorompó lenne a két végén, csak bérlettel lehetne átmenni rajta, igaz, előbb jóárasítanánk azt is. A tetején meg lehetne állni egy kis időre, külön jeggyel. Lenne ötperces, tízperces, mint a szülési fájások. Onnan lehetne nézni a szivárványt. Aki szerencsés, az lát is. Pénzt vissza nem adunk, esőnap a jegyen. Nos, így valahogy.
Uram, nem csodákért és látomásokért fohászkodom, csak erőt kérek a hétköznapokhoz. Taníts meg a kis lépések művészetére! Tégy lelemény...